מקרה בוחן: כשמיקומי האתר שלי “עפו” מגוגל

קצת לפני שהחלפתי עיצוב לאתר שלי מעיצוב מיושן מעט לריספונסיבי ושפה גרפית חדשה – ראיתי שנושא השיחה האהוב עליי, הפך פחות רלוונטי. מאוד התגאיתי בעובדה שהאתר שלי מופיע לאורך שנים (מאז 2008 בערך) ראשון בגוגל לביטוי “בניית אתר תדמית” – על שלל הוריאציות שלו אתר/אתרי, בנית/בניית, תדמית/תדמיתי ועוד.

עם הזמן צצו להם עוד ועוד גאונים שפשוט חיקו כל שינוי שביצעתי ולבסוף אפילו את הסלוגן ה”מנצח” שלי שמלווה אותי שנים. עד כאן – הכל סבבה.

אנשים “טובים” מפריעים לי בדרך… 😉

אבל אז הגיע יום שבו, שבועות ספורים לפני העלייה, ראיתי גרף עצוב מאוד באנליטיקס שלי של ירידה חדה.

אז דיברו על Mobile-First, ועל עדכונים כאלו ואחרים אבל כמי שעושה את זה כל כך הרבה שנים היה לי ברור שיש קצת “על-טבעי” בעסק. נכנסתי לכלי האהוב עליי – גוגל וובמאסטר טולס כדי לבדוק האם “מישהו שם *מאשש*” את החשדות שלי – קידום שחור – או פגישה מפינגווין – משהו שנראה ככה:

פינגווין חוגג

היום בו אורן שץ הכריז “עשו לאתר שלנו קידום שלילי”

אורן הוא הבעלים של SEO ISRAEL, סוכנות ישראלית מדהימה שהייתה לי הזכות לעבוד בה שנתיים 2008-2010.

איפשהו בשנת 2009, קם אדם שהחליט שהדרך הכי קלה להגיע למקום הראשון היא פשוט “להרוג את כל מי שמבקום הראשון”. בחודשים שעברו מאז שאתר החברה טס ממיקומו הקבוע בראש הדף הראשון, היו כל מני מחשבות על מה שקרה שם בגוגל או שם באתר…  עד שאורן הכריז שלא עשינו שום דבר לא תקין, פשוט נשמה טובה החליטה לקשר לאתר של החברה מעשרות אלפי מקורות גרועים. היו המון שהרימו גבה ואורן אפילו יצר סטאדי קייס על הסיפור.

אני מאוד מעריכה את האדם, את פועלו, את מי שהיה עבורי בחיי האישיים (אוזן קשבת) והמקצועיים (מאמן ברמת NBA רק בתחום שמפעיל את תאי המוח) ועדיין האמירה שלו והאמונה במה שאמר הייתה כמעט בלתי נתפסת. מי חשב בכלל על קידום שלילי כשיטה לקידום? אז היי אורן, נזכרתי בך 😉

ועכשיו מחזירה את אור הזרקורים אליי…

גם אז וגם היום – אין הודעות חדשות ואין התראת צונאי (פינגווין) לאתר שלי :

No manual webspam actions found

לצורך השוואה, אתר שכן זיהו אצלו “קישורים לא טבעיים” – יקבל הודעה שנראית כך:

manual webspam actions found

ועדיין הספינה טובעת…

האמת היא? שהייתי בעשייה כל כך גדולה- בניית הקורסים, לקוחות חוזרים, סדנאות והרצאות וכמובן בניית אתרי תדמית בוורדפרס (כן כן, קישרתי לעמוד הרלוונטי 😉 ), אבל עכשיו. רגע לפני שאני ממשיכה לפרק נוסף בחיי, פיניתי כמה ימים כדי שנושא השיחה שלי יוחזר לאלתר(!)

שוב נכנסת לפעולות הידניות ושוב זה אומר לי “מה יש לך?? אנחנו אומרים לך שלא נקטנו בשום פעולה!” – כמה חודשים קודם, ניסיתי לבדוק אם “גוגל גילה” קישורים חדשים לאתר שלי – וזה הראה שלא. גם התוכנות השוות כמו Majestic, aHrefs וחבריהם לא חידשו לי. אבל השבוע זה קרה! הורדתי רשימה קישורים נכנסים (קישורים, לא דומיינים!) וגיליתי את המחזה המקסים הבא. עשרות אתרי “מבוגרים”, חלקם בכלל מבצעים הפניות על גבי הפניות לדפים מעניינים מקשרים אליי. לא הופתעתי.

Disavow Links – הפתרון, כמעט, לכל ספאם שהוא לאתרך

גוגל מאפשרת להעלות רשימת “דחיית קישורים” שיכולה להכיל אתרים שלמים או קישורים ספציפיים ששנבקש לדחות/להסיר. קובץ הבקשה שלי נשלח בתאריך 13.6.18 (מזל טוב אמא!!!) – טשטשתי חלק מהאתרים אבל השארתי כמה רמזים כדי שתבינו את סוג האתרים שמקשרים אליי בחיננות רבה.

mine disavow list

בוקר טוב עולם!

כמעט ופרסמתי שני חלקים לסגאה הזו אבל למה להטריח אותך כגולש לעבור לעמוד נוסף? 😉

אז כאמור, את הרשימה העליתי ב 13/6קצת אחרי שהתקשרתי לומר לאימוש מזל טוב. יום למחרת המיקום הממוצע לדף הבית שלי עמד על 40.3.

כמה ימים לאחר מכן, כבר ב 17/6 התחיל השיפור המשמעותי לתצוגת העמוד. שימו לב, שאני בשלב זה לא בודקת ביטוי ספציפי ואת הדירוג עבורו, מעל 50% מהחיפושים היומיים הם חיפושים חדשים לפי גוגל, ולכן חשוב לי לדעת את ביצועי העמוד על שלל וריאציות, כולל אלו שלא חשבתי עליהם!

מאז ה 18/6/18 אגב, אני כבר במיקום ממוצע של 5+ עבור דף הבית, שבחרתי לסנן (שימוש לב שתחת PAGES יש את / – שהוא דף הבית).

שיפור במיקומים

עבודה רבה לפניי לשיפור שאר הדירוגים

הייתי דיי בטוחה שבזה סיימתי את עבודתי אבל סיכוי סביר ששמחתי מוקדם מדיי. בהסתכלות כללית על מיקומי האתר לשבועיים האחרונים (הצילומים הם מה 27/6/18) נראה שאם הממוצע של דף הבית קפץ מ 40.3 ל5, הייתי מצפה שיראו עלייה גם בגרפים של הדומיין כולו, אבל הם נראים כך:

שיפור במיקומים האמנם

(מ)אני שוברת מיתוסים בנושאי גוגל?

אני באמת תוהה ביני לבין עצמי בשבועות האחרונים.. איך יכול להיות שגוגל (בוודאות) “מעניש” את האתר שלי בגלל סוגיית קישורים נכנסים, אבל לא “חשב להודיע לי על זה” בוובמאסטר טולס?
זה הרי לא נעלם מתחת לרדאר של גוגל.. מה שגורם לי לחשוב שמישהו לפני עלה על דרך חדשה “להרוג אתרים” וזה באמצעות הספמתם, לא משהו רציני של אלפי או מאות אלפי קישורים, אבל כמו שראינו גם 30 לעמוד ספציפי מ”אתרי שכונה רעה” לא יגרמו להפעלת התראה בכלי. אז הטיפ שלי אליכם הוא תמיד לעקוב, לנסות לשים לב מה קרה, מתי הוא קרה ולחשוב אם זה קשור לפעולה שאתם ספציפית עשיתם או לא.

במקרה שלי, לקח חודשים עד שגוגל באמת הציגו לי ברשימת ה”אתרים שמקשרים אליי” את אותם אתרים.. אבל תמיד להיות עם אצבע על הדופק ולעקוב.

בואו לספר לי, בפייסושלי כמובן, מה דעתכם ומה *אתם* הייתם עושים.. ואם יש לכם טיפים – כמובן שאשמח לשמוע (: